Predstavitev
Letos mineva natanko 96 let od uspešne otvoritve prvega »SKOKA ČEZ KOŽO«, ki je bil prvič organiziran leta 1923.
Osrednji del skoka čez kožo je sprejem novincev. Na skoku skačemo absolventi in študenti zadnjih letnikov vseh smeri montanistike. Vsak kandidat se predstavi, po svoje generalije, geslo, odgovori na vprašanje, spije vrček piva in skoči čez kožo k svojemu botru. Boter mora biti član druščine in jamči za novinca. Tako, kot v starih časih bi naj tudi današnji botri prinesli svoje izkušnje na mlajši rod in bili svojim varovancem dober tovariš v življenju in vodnik v strokovnem delu. Novinci se zaobljubimo, da bomo spoštovali tradicije stanu in da bomo svoj poklic opravljali vestno in pošteno. Prezidi to je najvišja oblast na skoku čez kožo pa razglasi, da smo sprejeti v druščino montanistov.
Razporeditev častnih tablic
- PREZIDIJ
- ADLATUSA
- ČASTNA PREZIDIJA
- SLAVNA ČASTNA TABLICA
- SLAVNA DESNA IN LEVA TABLICA
- DESNI KONTRAPIK
- LEVI KONTRAPIK
- BRUCMAJOR
- BRUCI
Lokacija
46. Skok čez kožo, bo potekal v soboto, 13. aprila 2019 ob 19. uri, v GH Union v Ljubljani.
Skakalci velikega skoka
- Kristjan Amon
- Anže Bajželj
- Jan Brence
- Kristijan Kresnik
- Matej Mesarič
- Jakob Mrvar
- Maja Pogačar
- Valentin Skaza
- Tinkara Smolar
- Jerneja Šušel
- Samo Tome
- Vid Vengust
- Jan Vodušek
Organizacijski odbor
Kristijan Kresnik predsednik
GSM: 070 534 206
Elektronski naslov: kristijankresnik@gmail.com
Matej Mesarič podpredsednik
GSM: 031 588 482
Elektronski naslov: matejm96@gmail.com
Jakob Mrvar
GSM: 070 654 991
Elektronski naslov: jakob.mrvar@gmail.com
Samo Tome
GSM: 040 366 643
Elektronski naslov: tomesamo@gmail.com
Naravoslovnotehniška fakultetaob 46. Skoku čez kožo
Dekan Naravoslovnotehniške fakultete, prof. dr. Boštjan Markoli
Spoštovani!
Pred natanko 100 leti, se je na takrat novoustanovljeni Univerzi v Ljubljani, pričel tudi študij “montanistike”. Ta je združeval študije, ki jih danes poznamo, kot geologijo, rudarstvo in metalurgijo ter materiale. V preteklosti ločnica med temi študiji ni bila tako ostro zarisana, saj se so ti študiji med seboj prekrivali in dopolnjevali. Seveda se ti študiji tudi danes po vsebinski plati prekrivajo in dopolnjujejo in stopajo v korak s časom. Od skromnih začetkov pred 100 leti, danes oddelki za geologijo, geotehnologijo, rudarstvo in okolje ter oddelek za metalurgijo in materiale, izvajajo študij na vseh treh stopnjah v skladu z bolonjsko deklaracijo. Naravoslovnotehniško fakulteto sicer sestavljajo štirje oddelki, poleg omenjenih še oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje. Število študentov, ki se odločajo za študij nekoč imenovane »montanistike«, skozi desetletja delovanja Univerze v Ljubljani variira in se je v zadnjih nekaj letih ustalilo pri približno 450 od skupno blizu 1300 študentov. Po številu študentov, diplomantov, objav, patentov, projektov in drugih merilih, se Naravoslovnotehniška fakulteta uvršča v zgornjo tretjino vseh 26-tih članic Univerze v Ljubljani.
Z začetki študija montanistike na Univerzi v Ljubljani se je hkrati začela uveljavljati tudi zelo prijetna tradicija ali običaj iniciacije ali sprejema brucev v montanistični stan. Običaj izhaja iz stare rudarske navade, v skladu s katero so novince sprejemali v rudarski stan. Običaj je prevzel ime »Skok čez kožo« saj novinci v okviru obreda skačejo s soda preko večjega kosa kože, ki je bil sicer sestavni del zaščitne opreme vsakega rudarja. Prvi skok čez kožo je bil na Univerzi v Ljubljani izveden leta 1923, torej štiri leta po ustanovitvi univerze in tako letos ta običaj praznuje 96. obletnico. Izvajanje Skoka čez kožo je bilo namreč v času druge svetovne vojne prekinjeno in se je pričelo ponovno leta 1951. Prireditev Skok čez kožo je skozi desetletja postala tudi vedno bolj ugledna prireditev in običajno poteka v prvem tednu po Veliki noči.
Od začetka uvajanja običaja skoka čez kožo, leta 1923, je preko kože skočilo skupno preko 550 skakačev. Natančno število prav vseh skakačev ni znano saj preko kože skačejo študentje pa tudi k skoku povabljeni gosti, na velikem in malem skoku. Ohranjanje tradicije skoka čez kožo ni namenjeno samo sebi, gre za ohranjanje in izkazovanje spoštovanja do dela naših predhodnikov. S spoštljivim odnosom do lastne preteklosti lahko gradimo svetlo prihodnost. K temu stremimo tako pedagoški delavci na Naravoslovnotehniški fakulteti z nenehnim posodabljanjem in izpopolnjevanjem
študijskih programov kot tudi z izboljševanjem samih sebe kot pedagogov in raziskovalcev. K raziskavam vedno pogosteje pritegujemo tudi študente, že na začetku njihove kariere, in jih tako usmerjamo k prelivanju teoretičnega znanja v praktične rešitve. Slednje jim omogoča spoznavanje izzivov na njihovih strokovnih področjih, kar jim po drugi strani daje možnost za hitrejše vključevanje v delovno okolje, potem ko študij zaključijo.
V skladu s tradicijo skoka čez kožo, vsak skakač dobi svojega botra, ki je nekoč bil tudi sam skakač. Po nepisanih pravilih in običajih naj bi boter poskrbel za svojega varovanca in mu z nasveti pomagal na njeni ali njegovi strokovni poti. V želji po nadaljnjem ohranjanju te lepe tradicije in ob praznovanju 100. obletnice ustanovitve Univerze v Ljubljani vse udeležence Skoka čez kožo pozdravljam s stanovskim SREČNO!
Dekan Naravoslovnotehniške fakultete,
prof. dr. Boštjan Markoli